Zajímavosti na Rabu

Historický Rab

Opravdovou perlou ostrova je stejnojmenné město Rab se svým historickým centrem, které se rozkládá již od římských dob na výběžku polostrova Kaldanac. Hlavní dominantu města tvoří čtyři zvonice, které spolu s půdorysem poloostrova připomínají stěžně lodi.  Ta nejvyšší patří bazilice sv. Marie, která pochází ze 12. stol a z její výšky 26 m se nabízí překrásný pohled na město se zálivem sv. Eufemie a na přístav. Romantické historické jádro se zachovalými hradbami v sobě ukrývá drahocenné středověké kostely s patricijskými paláci. Za prohlídku stojí náměstí Sv. Kryšofa, patrona města i ostrova Rab, Františkánský klášter u kostela Sv. Antonína, Benediktinský klášter Sv. Ondřeje, Kostel Sv. Justýny, či kostel sv. Jana Evangelisty. Oázu klidu naleznete v rozlehlém městském parku Kromčar, který byl založen r. 1890 Pravdojem Bellou, a který je právem považován za pýchu Rabu a patří k nejkrásnějším parkům na pobřeží Jaderského moře.

Klášter sv. Eufemie

Klášter byl založen v 15. století,nachází se ve stejnojmenném zálivu, poblíž osady Kampor. Za návštěvu stojí nejen díky unikátní sbírce ikon, ale naleznete zde také církevní a folklorní muzeum s prvotisky z 15. století.

Pohoří Kamenjak

Pohoří Kamenjak je vápencové krasové pohoří ve východní části ostrova Rab. Jeho nejvyšší vrchol měří 408 m n. m. a výstup na něj lze zahájit v obci Mundania, odkud je to zhruba 2 km po turistické značce. Cestou potkáte místní nízké kamenité zídky, které slouží jako hranice jednotlivých pozemků, na kterých se pasou ovce. Vrchol, tzv. Straža, je označen kamennou mohylou, nabídne překrásný výhled na ostrov a na historické město Rab.  Cestou dolů se můžete občerstvit v restauraci Kamenjak, která se také pyšní krásným výhledem na město.

Les Dundo

Převážná část zeleně, díky níž Rab získal, i své jméno se nachází na jihozápadě ostrova na poloostrově s mytickým názvem Kalifront. Zde se rozkládá les Dundo – jeden z mála zachovalých původních lesů Středomoří. Unikátní jsou zde porosty stálezelených dubů cesmínovitých, dále zde nalezneme celou řadu jehličnanů: borovice halepská, borovice černá, borovice piniea cypřiš stále zelený. Nachází se  zde obora s axisi indickými a muflony. Les Dundo byl prohlášen v r. 1949 za lesní a botanickou rezervaci, je protkaný stezkami vhodnými pro pěší i pro cyklisty.

Premužićova stezka (Premužićeva staza)

Tato stezka byla na poloostrově Kalifront vybudována v roce 1930 lesním inženýrem Premužićem, vede nejzajímavějšími částmi poloostrova Kalifront přes les Dundo až do nejsevernější části ostrova Rab – do oblasti Lopar a Fruga, kde jsou k vidění unikátní flyše (tj. soubory usazených hornin vzniklé v hlubokomořském prostředí – obvykle se jedná o pískovce nebo vápence, slínovce a jílovce). Některé z těchto flyšů zde dosahují výšky až 5 metrů. Je určena pro pěší a cyklisty.

Chorvatsko - ostrov Rab - klášter sv. Eufémie
© Dreamstime
Chorvatsko - ostrov Rab - pohled na staré město
© Dreamstime
Chorvatsko - ostrov Rab - pohled na staré město
© Dreamstime
Chorvatsko - ostrov Rab - zvonice sv. Jana Evangelisty
© Dreamstime
Chorvatsko - ostrov Rab
© Dreamstime
Chorvatsko - ostrov Rab - pohled na staré město
© Rab Tourist Board
Chorvatsko - ostrov Rab - průzračné moře
© Rab Tourist Board
Chorvatsko - ostrov Rab - poloostrov Kalifront
© Rab Tourist Board
pobyt se cvičením jógy
Vlastní doprava 03.06.2023 - 10.06.2023
pobyty u moře se cvičením jógy s Hankou Noskovou, 2. TERMÍN: 10. - 17.6.2023
 
4 500 Kč
cena od:
pobyt se cvičením jógy
Vlastní doprava 10.06.2023 - 17.06.2023
pobyty u moře se cvičením jógy s Hankou Noskovou, 2. TERMÍN: 10. - 17.6.2023
 
4 900 Kč
cena od:

 

České Budějovice
+420 606 600 907
rezervace@quicktour.cz