icoKal
icoKal

Velká Británie

Stát, který je ve světovém měřítku skutečnou raritou, jeho blízkost k evropskému kontinentu a zároveň jeho izolovanost, z něj činí jednu z nejosobitějších a zároveň nejvlivnějších zemí na světě. Velká Británie byla po staletí důležitým centrem osvícenství s velkým filozofickým a vědeckým potenciálem a významnou literární a divadelní tradicí. Na britských ostrovech se zrodila moderní parlamentní demokracie, průmyslová revoluce a sociální stát. Nemenším přínosem je i angličtina, která je dnes mateřským jazykem pro 350 milionů lidí, a hlavním světovým dorozumívacím jazykem.

 

Oficiální název:

Spojené království Velké Británie a Severního Irska

Kontinent:

Evropa

Rozloha:

244.610 km2

Počet obyvatel:

64.100.000 (červenec 2013)

Nejvyšší hora:

Ben Nevis 1.343 m

Nejdelší řeka:

Temže 340 km

Státní zřízení:

parlamentní monarchie

Hlavní město:

Londýn, 8.173.000 obyvatel (r. 2012)

Úřední jazyk:

angličtina

Měna:

1 libra šterlinků = 100 nových pencí

Náboženství:

anglikánské

Geografie: Bývalá koloniální velmoc se nyní rozkládá na většině souostroví Britské ostrovy, jež se nachází severozápadně od evropského pobřeží a od evropského kontinentu je dělí kanál La Manche a Severní moře. Země se skládá ze čtyř celků: Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Ke státu také náleží množství menších ostrovů, jako jsou například Hebridy, Shetlandy nebo Orkneje. Přes svou nevelkou rozlohu je země poměrně geologicky pestrá: krajina je ve větší části střední a jižní Anglie jen mírně zvlněná, naproti tomu v Severní Anglii, Skotsku, Walesu a Severním Irsku je velmi členitá a hornatá. Mezi oblíbené turistické cíle patří jezerní oblast Lake Discrtict, yorkshirská vřesoviště nebo vřesoviště Dartmoor a Exmoor rozkládající se na Cornwalském poloostrově.

Podnebí: Přestože se ostrovy nachází poměrně na severu, je jejich podnebí mírné. Klima ovlivňuje teplý Golfský proud a setkávání teplého vzduchu ze západní Afriky a studeného a vlhkého vzduchu z oblasti Islandu a Arktidy.

Dějiny: Samostatnou kapitolu tvoří dějiny země: první historické zmínky sahají do 1. století n. l., kdy velká část ostrova Velké Británie spadala pod nadvládu starověkého Říma. Ve středověku se na jejím území zformovaly dva samostatné státy – Anglické království a Skotské království, které byly až v r. 1603 s nástupem vlády Alžběty I. spojeny personální unií. Jednotné Království Velké Británie bylo zformováno až v r. 1707. Území Irského království připadlo pod nadvládu Anglie v r. 1691 tzv. Limerickým mírem, a podle zákonů o unii z r. 1800 se užíval název Spojené království Velké Británie a Irska. Nezávislost Irské republiky se datuje teprve od roku 1922, kdy šest z devíti hrabství tzv. Ulsterské provincie vytvořilo tzv. Severní Irsko, z jižních částí ostrova Irsko pak vznikla Irská republika. V roce 1927 byl změněn název Spojeného království na jeho současný název, tedy na Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

Praktické informace: Přestože mají čeští občané ve všech zemích EU nárok na nezbytnou zdravotní péči hrazenou českou zdravotní pojišťovnou, doporučujeme si před cestou sjednat speciální zdravotní pojištění pro případ úrazu a léčebných výloh v zahraničí.

Elektrická síť: Elektrické napětí 230 V, frekvence 50 Hz, ve Spojeném království jsou tříkolíkové hranaté zástrčky, a proto je třeba mít speciální redukci.

Očkování: Pro vstup do země nejsou vyžadována žádná očkování.

Víza: Čeští občané nepotřebují v rámci turistického pobytu při vstupu na území Spojeného království žádné povolení a nemají přihlašovací povinnost.

Cestování s dětmi a cestování nezletilých: Pokud cestujete s dítětem mladším 18 let, přičemž nejste jeho rodič, nebo je zde takové podezření (pokud máte například jiné příjmení), mohou pracovníci pohraniční kontroly provést krátký výslech za účelem zjištění vašeho vztahu k dítěti. Je proto vhodné si při cestování s dítětem připravit dokumenty prokazující váš vztah, případně důvod, proč s dítětem cestujete. Těmito dokumenty mohou být (i kopie):

  • Rodný list či potvrzení o adopci
  • Oddací/rozvodový list (pokud jste rodič, ale máte jiné příjmení než dítě)
  • Dopis od rodiče s jeho kontaktními údaji, kterým vám dává plnou moc cestovat s dítětem (pokud nejste rodič)

Ambasáda, velvyslanectví:

Velvyslanectví České republiky ve Velké Británii
26,Kensington Palace Gardens, London
tel: 004420/72431115
e-mail: london@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/london

 

VÍCE SE DOZVÍTE Z NÁSLEDUJÍCÍCH ČLÁNKŮ:
Po kolejích i vzduchem
Anglie a Angličané bez předsudků
Pochutná si i ten nejmlsnější jazýček
Londýn je místem k žití
Římské lázně v anglické krajině
Skotské symboly
Edinburgh - Athény severu
Velká Británie - Anglie - Londýn
© Dreamstime
Vlajka Velké Británie
„Flag of the United Kingdom“ - Volné dílo via Wikimedia Commons
Velká Británie - Skotsko - jezero Loch Ness
© Dreamstime
Velká Británie - Anglie - Bath - Royal Crescent
© Dreamstime
Velká Británie - Anglie - Bath - Romans Bath
© Dreamstime
Velká Británie - Skotsko - Edinburgh Castle
© Dreamstime
Velká Británie - Anglie - Stonehenge
© Dreamstime
Velká Británie - Anglie - Londýn - Tower Bridge
© Dreamstime
Velká Británie - typická anglická snídaně
© Dreamstime
Velká Británie - křídové útesy Seven Sisters
© Dreamstime
Velká Británie - Anglie - Londýn
© Dreamstime
Velká Británie - Skotsko - typický skotský skot
© Dreamstime
Velká Británie - typický anglický pub
© Dreamstime
Velká Británie - Její Veličenstvo královna Alžběta II.
© Dreamstime
Velká Británie - Anglie - Londýn - Big Ben
© Dreamstime
Velká Británie - Anglie - Stratford nad Avonou - rodný dům W. Shakespeara
© Dreamstime
Velká Británie - Skotsko - dudák
© Dreamstime

Podrobněji

Nebyly nalezeny žádné výsledky.

 

České Budějovice
+420 606 600 907
rezervace@quicktour.cz