Zástupci botanických zahrad z Prahy a Teplic navštívili výstavu orchidejí ve Vídni. S cestovní kanceláří Quicktour navštívili v únoru 10. ročník mezinárodní výstavy orchidejí a tilandsií ve sklenících květinových zahrad v Hirschstetten. Výstava, která probíhala v týdnu od 20. do 28. února 2016, představila návštěvníkům známé i zcela ojedinělé druhy orchidejí.
Jedním z nejunikátnějších exponátů byla orchidej Grammatophyllum speciosum, která vážila asi 50 kg. Tento druh je považován za největší a nejtěžší orchidej. Na první Světové výstavě průmyslu a kultury v Londýně v Křišťálovém paláci byla v roce 1851 vystavena tato obří orchidej o váze dvou tun. Návštěvníci se na výstavě mohli kochat pohledy na zajímavá květinová aranžmá a měli možnost si zakoupit exotické rostliny. Součástí výstavy byla i možnost projít se v palmovém skleníku, kde byly k vidění rostliny z tropických oblastí a z oblasti Středomoří.
Dalším bodem programu byla návštěva botanické zahrady Botanického ústavu Univerzity ve Vídni u zámků Belvedere, rozkládající se na ploše 8 ha. Zahradu založil věhlasný botanik Jacquin, po kterém je vědecky pojmenováno mnoho rostlin a jehož jméno nese i obrovský platan u vchodu do ústavu. Na základě čerstvých zkušeností z Prahy zahradu upravil R. v. Wettstein, zakladatel pražské universitní botanické zahrady.
Vídeňská zahrada vznikla v 18. století za panování Marie Terezie a postupně se rozšiřovala do dnešní podoby. Jednou ze zajímavých částí jsou dřeviny, zejména jehličnany (např. sekvojovec obrovský, cedr atlantský či památný jinan, které zde byly vysazeny na konci 19. století. Ze stejného období je také bambusový hájek uprostřed zahrady. V zahradě se rovněž nachází léčivé, užitkové a jedovaté rostliny. Součástí zahrady jsou samozřejmě i veřejnosti nepřístupné skleníky a alpinum.
Následující den se účastníci těšili na návštěvu motýlího domu v Palmovém skleníku v Hradní zahradě v těsné blízkosti bývalého císařského hradu. Motýlí dům se v tomto prostoru nachází teprve od roku 1997. Návštěvníci zde mohou obdivovat kolem 500 volně poletujících motýlů z tropických zemí. Za slunného počasí motýli poletují více, ale i tak byla příležitost, vyfotografovat si zářivě modrého motýla Morpho peleides , z čeledi babočkovitých.
Samozřejmě zbyl čas na procházku historickým centrem města. Příjemným zážitkem na závěr bylo i posezení při šálku kávy se zákuskem v některé z typických vídeňských kaváren.