Rakousko - Lyžařská oblast Dachstein-West

Dachstein-West se rozprostírá uprostřed pohádkové krajiny s jemnými konturami svahů na úpatí Dachsteinu (2995 m) mezi Solnou komorou a Taurami, v sousedství Ski Amadé, na území spolkových zemí Horní Rakousko a Salcbursko. Nabízí 140 km sjezdovek, propojených moderními lanovkami do lyžařské houpačky Annaberg–Zwieselalm–Gosau–Rußbach. Příznivé ceny, příjemně nízká návštěvnost, mírné a středně náročné svahy osloví zejména rodiny s dětmi.

LÍBÍ SE VÁM TENTO ČLÁNEK, TAK NEVÁHEJTE A CESTUJTE S NÁMI NA:
Lyžařské zájezdy do Dachstein - West
 
 
 
 
 

Čeští lyžaři mají Dachstein-West v oblibě z několika důvodů: středisko nabízí kvalitní lyžování, sněhovou jistotu od prosince do dubna, dobré ceny a je od nás snadno dostupné. Děti se mohou zdokonalit v lyžování v Medvědím kempu (pět dětských vleků) nebo počkat na rodiče ve školce ve Špaččím hnízdě. Výzvou pro sportovní lyžaře je strmý „kanon“ (Kanonenrohr) nebo 4 km dlouhý sjezd z Zwieselalmu s převýšením 1200 m. Pohodu a výhledy slibuje 16 rustikálních horských chat. Na nových Gaudipisten, sjezdovkách se zábavnými úkoly, zažijete legraci, rock’n’roll, free style, boule, enormní rychlost na sjezdovkách se sklonem až 67 %, nebo si projedete měřený slalom zdejšího rodáka Marcela Hirschera, nejlepšího lyžaře světa roku 2013 – to vše zdarma!

A nebo se s námi můžete vydat na výlet lyžařskou houpačkou Annaberg–Zwieselalm–Gosau–Rußbach. Putování zahájíme v Annabergu. Vyjíždíme čtyřsedačkovou lanovkou A1 na vrchol Kopfberg a pod sebou sledujeme sjezdovku, po které se budeme vracet – je poměrně náročná, v úvodní a závěrečné části strmý padák. V horní části se krčí neuvěřitelně romantická dřevěná hospůdka Harreit. Vězte, že tady u Resi ochutnáte ten nejsilnější Jagatee, jehož tajná receptura a „volty“ vám usnadní jízdu, až se tudy budete odpoledne vracet ke skibusu….

Na vrcholu Kopfbergu vystoupíme z lanovky a doslova se přehoupneme dál, sjíždíme po široké a velmi příjemné sjezdovce č. 18 do romantického údolí Astauwinkel. Tuto sjezdovku doporučuji všem jako terapii proti úzkostem z velkých lyžařských středisek nebo pro pokročilé jako cestu k lyžařské euforii. Její sklon a šířka vám dovolí jet bez brzdění tou nejlepší technikou, kterou jen od sebe můžete čekat. Ideální je také pro rozježdění dětí, obě naše děti jsou toho důkazem. V dolní části vede sjezdovka přes most přes silnici, za ním na cestu doleva, dojede se k dolní stanici dvou lanovek: čtyřsedačkovou lanovku A2 Astauwinkelbahn zvolíme, pokud se chceme svézt po této euforické sjezdovce znovu, a v každém případě později pro návrat (pozor – při návratu neprošvihnout poslední jízdu v 16.15 h!, resp. zjistit si aktuální čas poslední jízdy); druhou lanovkou tu je pomalá stará dvousedačková A3 Riedlkar, kterou budeme pokračovat. Brzy má být nahrazena moderní kabinkovou lanovkou, což je již zakresleno ve skimapě. Cesta nahoru na Riedlkar trvá dobrých 15 minut, krom technické nostalgie si vychutnáme vpravo nádherný pohled na panorama Gosauského hřebene přezdívaného „salcburské Dolomity“ s nejvyšším vrcholem Bischofsmütze.

Od horní stanice krátký sjezd a hned po 300 m pokračujeme kotvovým vlekem A4. Od jeho vrcholu si můžeme odskočit na vždy liduprázdné sjezdovky 15 a 15a podél vleku A5. Pro pokračování nás čeká krátká strmá sjezdovka č. 16 kolem velmi sympatické chaty Rottenhofhütte. Dá se k ní také snadno dojet po modře značené cestě z vrcholu staré dvousedačky a zmíněné vleky zcela vynechat. Posezení na této chatě by se ale vynechat nemělo, děti tu čekají bagry, kterými mohou donekonečna přemísťovat sníh, zatímco rodiče na prosluněných lavicích přemítají o nekonečnu. Za chatou po své levé ruce necháme vlek A6, který využijeme odpoledne pro návrat. Pokračujeme po cestě dál k dolní stanici čtyřsedačkové lanovky Z4, která nás vyveze do samého centra oblasti Dachstein-West, na Zwieselalm. Odsud se otevírá úchvatný pohled na ledovce i vrchol Dachsteinu a vpravo znovu na Gosauský hřeben, tentokrát v opravdu monumentální podobě. Na této čtyřsedačkové lanovce Z4 stojí za to svézt se vícekrát. Vaše lyžařské sebevědomí načechrají parádní široké a příjemně zvlněné sjezdovky 11 a 11a, které ji lemují.

Z Zwieselalmu bychom si neměli odpustit zajížďku směrem k Dachsteinu – nejprve doprava kolem velmi příjemné horské restaurace Sonnenalm s terasou s výhledem na ledovec Dachsteinu, na rozcestí již neodbočovat znovu na sjezdovku po č. 11 doprava, ale pokračovat rovně po č. 12 k dvousedačkové lanovce Z3, kde nás uvítají výborné sportovní svahy č. 10 (škoda, že nejsou delší). Za návštěvu stojí Gablonzerhütte (Jablonecká chata) – ať už kvůli výhledům nebo doplnění bílých míst v povědomí o historii alpinismu i poválečného dění v naší zemi.

Z tohoto zákoutí oblasti Dachstein-West se dostaneme zpět na vrchol Zwieselalm po fantastické červené „desítce“ a znovu čtyřsedačkou Z4. U její horní stanice je zároveň horní stanice kabiny Z1 vedoucí z Gosau a pod ní dlouhá pěkná sjezdovka č. 9, v jejíž dolní části bývá uježděný technický sníh (trochu náročnější pasáž).

Pro přesun na Hornspitz (ke kabině R2 z Rußbachu a sedačkám G1 a G2 z Gosau) je potřeba využít několik vleků a šestisedačku E2, u které je pěkný, nepříliš dlouhý, ale velmi sportovní svah. Čeká nás nyní úsek několika pěkných, ale bohužel krátkých sjezdovek, úžasných výhledů na masiv Dachsteinu a také příjemné posezení na rázovité horské chatě Edtalmhütte.

Sjezdovky pod sedačkovými lanovkami z Gosau G1 a G2 jsou pěkné, široké, nepříliš náročné. Kousek pod horní stanicí stojí příjemná maličká horská chata Zaishofhütte, která opět láká k zastavení. Tolik jízd a tolik zastávek za jediný den nelze stihnout, a proto je potřeba si vytvořit plán na jeden nebo na několik dní.

Sjezdovka č. 1 do Rußbachu je dlouhá a velmi pěkná, nepříliš náročná. V dolní stanici kabiny R1 se nachází sportovní obchod, toalety a „Vrabčí hnízdo“ – hlídání dětí.

Pro návrat do Annabergu doporučuji počítat s časovou rezervou. Z lyžařského plánku není vždy jednoznačně viditelné, které sjezdovky a vleky vedou do kopce a z kopce, a návrat se na mapce jeví jednodušeji než ve skutečnosti. Jisté a vyzkoušené je, že pokud přijedete k lanovce po „zavírací“ době, máte prostě smůlu a musíte si kopec nebo kopce vyšlápnout pěšky nebo sjet do postranního údolí a zavolat si taxíka. Naopak pokud návrat stihnete hladce a ocitnete se na posledním vrcholku Kopfbergu dříve, než zatoužíte po posledním sjezdu do tmavnoucího údolí, je tu hozená rukavice v podobě silného alkoholického horkého nápoje Jagatee na horské chatě Harreit. Tady, u svérázné Resi, zapadá sluníčko nejpozději. Do údolí na skibus už stačí jen sjet…

Autor článku: Irena Špringlová

Zdroj textu: časopis Země světa, červen 2014 "Horní Rakousko"

Článek publikován s laskavým souhlasem redakce časopisu Země světa

Cestovní kancelář Quicktour s. r. o. doporučuje všem cestovatelům časopis Země světa, ve kterém najdou inspiraci na cesty a spoustu informací o nejzajímavějších místech naší planety. Aktuální i starší čísla lze zakoupit v e-shopu časopisu na stránkách www.zemesveta.cz.

LÍBÍ SE VÁM TENTO ČLÁNEK, TAK NEVÁHEJTE A CESTUJTE S NÁMI NA:
Lyžařské zájezdy do Dachstein - West
 
 
 
 
 
Rakousko - areál Dachstein West
© Dachstein West
Rakousko - areál Dachstein West
© OÖ Tourismus/Erber
Rakousko - areál Dachstein West
© Dachstein West

 

České Budějovice
+420 606 600 907
rezervace@quicktour.cz