Ostrov Rab
Ostrov Rab patří bezesporu k nejpůvabnějším ostrovům chorvatského pobřeží, o kráse a pestrosti jeho flóry svědčí již jeho samotný název Rab, lat. Arba – zalesněný, zelený, kterým jej pokřtili jeho první obyvatelé – Ilyrové v 4. stolení př. n. l. Za dob Římské říše získal ještě jedno přízvisko Felix – šťastný a to plným právem. Rab je vskutku malým rájem uprostřed Kvarnerské riviéry, jeho zeměpisná poloha mu zajišťuje celoročně příjemné klima a rekordní počet hodin slunečního svitu, kombinace přírodního reliéfu, který ostrov chrání, spolu s teplým podnebím působí blahodárně na místní flóru, díky níž Rab patří k nejzelenějším ostrovům v celém Jadranu. Členité pobřeží ostrova vytváří stovky malých pláží a romantických zátok, které poskytují soukromí iv období letní sezóny, a kde si přijdou na své i milovníci „svobodného koupání“ (FKK). Krom oblázkových pláží, tolik pro Chorvatsko charakteristických, najdete i pláže s hrubším i jemným pískem k radosti dětí. Moře omývající břehy Rabu má jednu z nejvyšších koncentrací soli v Jadranu, díky níž je nejen průzračně čisté, ale také smaragdově modré, navíc má blahodárný vliv na ovzduší, což z Rabu činí také vyhledávané lázeňské místo.
Geografie
Rozloha ostrova zaujímá 90,84 km2. Hlavní město Rab spolu s přístavem obývá na 600 stálých obyvatel, dalšími letovisky jsou na pobřeží Kampor, Lopar, Barbat, Banjol, Suha Punta, Supetarska Draga, Gonar a ve vnitrozemí ostrova Mundanje, trvale na ostrově žije zhruba 10. tisíc obyvatel.
Ostrov Rab má z geografického hlediska dvě tváře.Nad jihovýchodním pobřežím Rábu se zdvihá krasový hřeben Kanat, táhnoucí o délce 10 km, který se směrem k Velebitskému průlivu příkře svažuje do moře a z pohledu z Jadranské magistrály působí jako bělostná bariéra. Vytváří tak dojem, že je ostrov pouhá nehostinná měsíční krajina.V nejvyšší části pásma se rozkládá široká krasová vysočina Kamenjak se skromnými pastvinami a četnými suchými zídkami. Právě tato přírodní hráz chrání ostrov proti nepříznivým větrům vanoucím od pohoří Velebit, a díky ní se na druhé straně hřebenu rozprostírají úrodná, zelená pole a typické rabské lesy a přírodní parky.
Klimatické podmínky
Počasí na ostrově odpovídá středomořským končinám, léto je zde teplé se stabilním počasím a vysokým počtem slunečních hodin (ročně 2500 slunečních hodin). Nemusíte se však obávat nesnesitelných veder, protože průměrná teplota vzduchu se v létě pohybuje okolo 24 °C, nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, příjemné letní teploty si užijete i červnu nebo září. Teplota vody dosahuje v červenci 27 °C a v srpnu dokonce 28 °C.
Gastronomie
Hlavní roli v rabské kuchyni hrají především plody moře, zdejší smaragdové moře oplývá nejen vynikajícími rybami, ale je vyhlášeným lovištěm krevet prvotřídní kvality. Vedle plodů moře se zde můžete těšit také z produktů tradičního zemědělství: fíků, oliv, medu a ovčího sýra. Milovníci sladkého si nesmí nechat ujít tzv. Rabskou tortu, moučník, který se zde na ostrově připravuje již více než osm set let podle tradiční receptury.
Sportovní aktivity
Ostrov Rab je také ideálním místem k trávení aktivní dovolené. Najdete zde 157 km cyklistických stezek, 144 stezek pro pěší turistiku, 20 km dlouhou horskou stezku, která nabízí úchvatné výhledy na ostrov. Na své si zde samozřejmě přijdou vyznavači vodních sportů: potápění, windsurfingu, plavbě na mořském kajaku a dalších sportů na moři. Příznivci rybaření se mohou věnovat mořskému rybolovu.
Dopravní spojení
K dopravě na ostrov Rab doporučujeme využít trajekt rabského převozníka „Rapska plovidba d.d.“, plavba z přístavu Stinicado přístaviště Mišnjak na jižní straně ostrova trvá cca 15 min, linka je v provozu celoročně odkaz zde Lze také využít spojení „Linijska nacionalna plovidba d.d.“ z přístavu Valbiska na ostrově Krku do přístavu Lopar, plavba trvá 1,5 hod, linka je v provozu celoročně odkaz zde.