Polsko - Tajemství doktora Frankensteina

Právě jsme se vrátili z poznávacího zájezdu „Tajemství doktora Frankensteina a Sovích hor“. Tento neobvyklý, ale o to více pro účastníky zajímavý zájezd nám dovolil nahlédnout do přírodních krás Polska, do dějin historie dávné i nedávné a především umožnil zažít nevšední zážitky. Polovina května k nám byla svým počasím příznivá a příjemnou atmosféru zájezdu tak dotvářelo i slunečné počasí.

Přesto, že jsme museli brzy vstávat, všichni se již těšili na poznání nových a zajímavých míst, nedaleko hranic České republiky, v Polsku. Naše poznávání jsme zahájili návštěvou bývalých zlatých dolů Zloty Stok, které dnes slouží jako muzeum těžby zlata. Dolem i jeho historií nás provedla usměvavá průvodkyně, jejíž český výklad bavil celou skupinu. Strohá fakta dokázala okořenit vtipnými historkami a ukázala nám i mnoho zajímavostí z dolů i historie, mezi něž bezesporu patří unikátní podzemní vodopád, jichž je v celé Evropě jen velmi málo. Prohlídka byla zakončena jízdou podzemním vláčkem a ukázkou ražby dukátů. Zájemci si mohli jako suvenýr zakoupit i zlatou cihličku či nějaký menší minerál v muzeu minerálů, jehož návštěva byla taktéž součástí naší prohlídky. Klikaté okresní cesty nás dále zavedly do městečka Zabkowice Slaskie, jehož německý název je Frankenstein. Zde na nás po prohlídce náměstí s krásnou radnicí čekal výstup na Křivou věž, jejíž vychýlení je dokonce ještě větší než u známé Šikmé věže v Pise. Poté, co jsme si prohlédli celé město z ptačí perspektivy, následovala prohlídka muzea a laboratoře Doktora Frankensteina, jež připomíná slavné monstrum. Součástí prohlídky byl i dokumentární film o této známé osobnosti, který nám tak trochu osvětlil celý příběh. Frankensteinova laboratoř dodala celé prohlídce špetku tajuplného strachu. Na závěr jsme si ještě prohlédli zříceninu místního hradu, jež sloužil pro potřeby panstva. Naší poslední zastávkou se stalo město Svídnice, kde na nás čekal unikátní Kostel Míru, jež byl protestanty postaven a pojmenován podle Vestfálského míru. Celý je postaven jen ze dřeva, slámy a hlíny, což je velmi unikátní postup stavby. Kostel je zapsán na seznamu UNESCO a z jeho atmosféry se vskutku tajil dech. Následovala krátká prohlídka centra Starého města s rynkem i katedrálou Sv. Stanislava a Václava. Zde jsme své putování pro tento den zakončili a odjeli na ubytování na okraji města. Ve velmi příjemně zařízeném hotelu jsme tak měli šanci nabrat sílu a energii na další poznávání.

Druhý den jsme se po vydatné snídani vydali poznávat do oblasti Dolního Slezska největší tamní zámek – Ksiaž. Váže se k němu mnoho záhad, které se nám průvodce během prohlídky svou roztomile lámanou češtinou snažil objasnit. Vzhledem k událostem nedávné historie druhé světové války se ale zámek bohužel nedochoval ve zcela původním stavu. O to zajímavější však bylo sledovat, jaké změny stavba za spravování Němců zaznamenala. Součástí rozsáhlé prohlídky byla taktéž návštěva podzemních prostor, které měly Němcům sloužit zřejmě jako továrna a úkryt v případě nebezpečí. Celý podzemní komplex měl být spojen i s nedalekým komplexem nacistických tunelů a hal v hoře Wlodarz, kam naše putování směřovalo dále. K realizaci tohoto projektu v plném rozsahu však naštěstí nikdy nedošlo. V nedalekých Sovích horách se nachází již zmíněný nacistický komplex tunelů a hal, jež byl patrně součástí projektu s krycím názvem Riese. Prohlídka, kterou museli všichni absolvovat v bezpečnostních přilbách, byla vskutku velmi zajímavá i pro ty, kteří toto období naší nedávné historie moc rádi nemají. Prošli jsme se vlhkými podzemními chodbami a dozvěděli jsme se něco i o tom, jaké plány Němci s celým komplexem vlastně měli.  Díky zatopení části chodeb jsme měli i možnost se projet v podzemí na lodičce, která je poháněna lidskou silou – ručkováním po laně. Bonusem tohoto dobrodružného zážitku byla pro odvážné procházka neosvětlenou chodbou jednoho z tunelů. Ačkoli jsme z komplexu odcházeli trochu zablácení, zážitek to byl opravdu nezapomenutelný. Poslední zastávkou našeho putování byl vesnička Krzeszów a její nádherný cisterciácký klášterní komplex. Především bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která právem aspiruje na zapsání na seznam světového dědictví UNESCO, je opravdu překrásná. Zde jsme naše poznávání ukončili a příjemně unavení se vydali na cestu zpět, nabyti zážitky a pocitem z krásně strávené dovolené.

Autor článku: Jiří Hanzlík, průvodce cestovní kancelář QUICKTOUR

Polsko - Tajemství doktora Frankensteina
© Jiří Hanzlík, průvodce CK Quicktour
Polsko - Tajemství doktora Frankensteina
© Jiří Hanzlík, průvodce CK Quicktour
Polsko - Tajemství doktora Frankensteina
© Jiří Hanzlík, průvodce CK Quicktour
Polsko - Tajemství doktora Frankensteina
© Jiří Hanzlík, průvodce CK Quicktour
Polsko - Tajemství doktora Frankensteina
© Jiří Hanzlík, průvodce CK Quicktour
Polsko - Tajemství doktora Frankensteina
© Jiří Hanzlík, průvodce CK Quicktour

 

České Budějovice
+420 606 600 907
rezervace@quicktour.cz