Maďarsko - Královnou je paprika

Maďarská kuchyně je proslulá. Bez přehánění: jde o nejlepší kuchyni ve střední Evropě. Výsostné postavení v ní má paprika, a není se čemu divit: nejkvalitnější, nejchutnější a nejpálivější se pěstuje právě v Maďarsku. Nezastupitelné jsou v maďarské kuchyni také zakysaná smetana, která zjemňuje husté polévky a omáčky, zelí a sladkovodní ryby.

Někteří lidé jezdí do Budapešti jen kvůli jídlu. Maďarské restaurace totiž mají vynikající pověst, která se nedá s většinou českých podniků vůbec srovnávat. Dobře se najíte všude, jak v obyčejné hospodě, tak v prvotřídní restauraci. Porce jsou tak vydatné, že vám úplně postačí jeden chod. Po maďarské gulášovce nebo hovězí polévce si už nic dalšího dávat nemusíte.

Přesvědčili jsme se o tom na vlastní kůži, když jsme se posadili do jedné z restaurací v centru Budapešti. Hovězí polévku přinesl číšník v konvici, do níž se vejde snad celý litr hutného vývaru. V hlubokém talíři už čekal na zalití velký kus hovězího masa, obrovský nok, dvě velké mrkve a kus celeru. Když naloženou porci zdolám, dolévám si z konvice už sama. Také tradiční gulášová polévka, plná masa, zeleniny a tarhoní je skvostná. Jde vlastně o jídlo, které je u nás považováno za guláš. Mimochodem, slovo gulyás původně znamenalo „pastevec“ a teprve během let získalo svůj druhý význam. Guláš jako hustou polévku si pastevci dobytka vařili nad ohněm v kotlíku se širokým dnem. Do všeobecného povědomí pronikla až v 19. stol. A zmíněná tarhoňa? To je usušené tuhé těsto, hrubě nastrouhané do velikosti rýže. Po osmažení na sádle, paprice a cibuli se podává jako příloha k masu nebo se přidává do polévek.

V maďarské gastronomii se snoubí vliv turecký, balkánský a přes Vídeň dokonce i francouzský, přesto jde o kuchyni do značné míry původní, která navíc čerpá z kvalitních domácích surovin, jako je například prvotřídní vepřové maso z plemene mangalica. Hojně se používá i hovězí a telecí maso, výtečná je v Maďarsku i drůbež, zvěřina a sladkovodní ryby. Ty najdeme například v „národní“ polévce halászlé, u níž platí, že čím více druhů sladkovodních ryb se v ní smíchá, tím je lepší. Nechybí v ní pochopitelně ani štědrá dávka papriky. Z hlavních jídel patří mezi nejproslavenější perkelt, který je podobný našemu guláši. Kromě masa z kližky – nejčastěji telecího, jehněčího, hovězího nebo skopového – se do něj může přidat i rajče, zelená paprika nebo víno. Další známé jídlo, paprikáš, se dělá na menším množství cibule a papriky ze světlého masa nakrájeného na kostičky a zahušťuje kyselou smetanou nebo šlehačkou. Jde tedy o jemnější obdobu perkeltu. Známý tokáň je nejčastěji hovězí maso nakrájené na dlouhé proužky a dušené na cibuli a pepři. Jde o jedno z mála místních jídel, do kterého se paprika nedává.

Paprika maďarské gastronomii kraluje. Do Maďarska se pravděpodobně dostala z Turecka, semena papriky údajně přinesla z pašova harému krásná Maďarka. Plody si Maďaři oblíbili, a tak se rostlina postupně rozšířila po celé zemi. Dnes se přidává téměř do každého pokrmu a při jídle najdete na stole doma i v restauracích kromě soli a pepře vždy také misku mleté solené pálivé papriky na dochucení. Nejčastěji kuchaři používají sladkou segedínskou papriku, která patří mezi nejjemnější a nejchutnější koření. Má nádhernou barvu i vůni, přitom nedráždí, ani nepálí. Má výraznou sladkou chuť, jasně červenou barvu a sladce kapiovou vůni. Používá se do polévek, gulášů, omáček, pomazánek, sýrů, fazolí i masitých pokrmů.

Maďaři jsou také proslulí cukráři. Vcházíme proto do vyhlášené cukrárny u Számose. Mají tu skvělé cukrovinky z marcipánu a také zřejmě nejslavnější maďarský dezert, proslavený Dobošův dort. Vzniká tak, že se pláty piškotu potřou krémem z čokolády a másla, naskládají se na sebe a svrchu polijí vrstvou karamelu. Ochutnáváme zdejší lahůdky a popíjíme silnou kávu. Šetříme se ale, protože nás ještě čeká návštěva Prvního štrúdlového domu v Pešti. Tažený štrúdl je v Maďarsku velmi oblíbený. Jeho příprava vyžaduje velkou dovednost a trpělivost, protože těsto musí být papírově tenké, jako by šlo o průhlednou fólii. V Prvním štrúdlovém domě si to ostatně můžete pod dohledem zkušeného kuchaře sami zkusit. Bochánek těsta zpracovávám na velkém stole. Když ho rozválím a opatrně roztahám tak, že „přetéká“ přes okraje stolu, podložím pod těsto noviny – bez problémů si je můžu přečíst, jak je tenounké. Tajemství spočívá zřejmě ve složení těsta. Nejvhodnější je mouka s vysokým obsahem lepku a škrobu, úplně suchá, nejlépe z předloňské sklizně. V Maďarsku se údajně pro tento účel používá polohrubá. Stejně jako u nás se štrúdl plní krájenými nebo nahrubo strouhanými jablky, rozinkami, sekanými vlašskými ořechy či mandlemi a je ochucen cukrem a skořicí. Na závěr se posype moučkovým cukrem a doplní vanilkovým krémem, šlehačkou a zmrzlinou. Dalšími oblíbenými náplněmi jsou tvaroh, mák nebo višně. Ze slaných variant je oblíbený štrúdl se špenátem nebo zelím. Ochutnáváme verzi, která nám připomíná slepici na paprice. A jsme bez nadsázky uchváceni tím, jak spolu na talíři vše chuťově ladí. Sladká varianta je pak skutečným vyvrcholením naší gastronomické procházky po Budapešti. 

Autor článku: Andrea Říhová

Zdroj textu: časopis Země světa, prosinec 2012 "Maďarsko"

Článek publikován s laskavým souhlasem redakce časopisu Země světa

Cestovní kancelář Quicktour s. r. o. doporučuje všem cestovatelům časopis Země světa, ve kterém najdou inspiraci na cesty a spoustu informací o nejzajímavějších místech naší planety. Aktuální i starší čísla lze zakoupit v e-shopu časopisu na stránkách www.zemesveta.cz.

Maďarsko - paprika královna maďarské kuchyně
© Dreamstime
Maďarsko - typické národní jídlo - perkelt
© Dreamstime
Maďarsko - sladká tečka na závěr - dobos tarta
© Dreamstime

 

České Budějovice
+420 606 600 907
rezervace@quicktour.cz