icoKal
icoKal

Velký okruh Gruzií

za přírodou, památkami a gastronomií vč. lehké turistiky

Zvolte si termín:

Název
Cena od
 
pokoj
35 000 Kč/osobu
letecky
snídaně
Hotel

Vydejte se s námi do Gruzie, která se může chlubit nejen výjimečným historickým dědictvím, ale i překrásnou přírodou. Je to země zatím jen málo dotčená turistickým ruchem, země orlů a vysokých hor, země pastevců, kamenných věží, opevněných vesnic a prastarých klášterů. Vedle hlavního města Tbilisi poznáte hlavně přírodu a tři oblasti, v nichž se uskuteční středně náročné trekingové túry. Seznámíte se s místní gastronomií a ochutnáte vynikající gruzínská vína. Za necelé dva týdny si určitě i vy zamilujete tuto nádhernou zemi. To vše za doprovodu místního zkušeného průvodce.

Program zájezdu

1. den

let Praha – Tbilisi (hlavní město Gruzie), po příletu transfer na ubytování (dle časových možností seznámení s centrem města a částí program z druhého dne)

2. den

Tbilisi: během celodenní prohlídky uvidíme třetí největší pravoslavnou katedrálu světa – katedrálu Nejsvětější Trojice (Cminda Sameba), vybudovanou v letech 1995 – 2004. Na návrší od kostela Metechi a pomníku Vachtanga Gorgaseliho je krásný výhled na historické centrum města. Lanovkou se dostaneme na horu Mtacminda s pevností Nariqala a s 210 metrů vysokým televizním vysílačem. Dále uvidíme hlavní dominantu hřebene Sololaki sochu Matka Gruzie. Dolu sejdeme pěšky kolem sirných lázní a mešity zpět do Starého Města.  Navštívíme take uličku Sharden s útulnými kavárničkami a s obchody se suvenýry, z kterých dýchá duch minulých časů. Pokračovat budeme katedrálním chrámem ze Sioni z 18. století, v němž je uložen posvátný kříž svaté Niny (sv. Kristýny), dále uvidíme kostel Ančischati ze 6.století, který je nejstarším kostelem v Tbilisi. Zajímavostí je i zdejší věž s hodinami před loutkovým divadlem Reza Gabriadzeho. Přejdeme řeku Mtkvari (Kuru) po moderním mostě Míru (elegantní lávka ze skla a oceli), budeme míjet prezidentský palác a koncertní síň. Fakultativně možnost návštěva gruzínského národního muzea. Ubytování.

Doporučujeme: objednat si na večer návštěvu historických sirných lázní Abanotubani, které jsou v provozu již kolem 300 let. Ubytování v Tbilisi.

3. den

Tbilisi – Mtskheta – Gori - Uplistsikhe - Kutaisi: První zastávkou bude Mccheta (UNESCO), která duchovním centrem Gruzie, nejstarším sídlem na území Gruzie a také prvním gruzínským hlavním městem.Třemi hlavními objekty Mcchety jsou chrám Svetichoveli, chrám Samtavro a pevnost Bebrisciche. Na protější straně řeky Kury, nad soutokem s řekou Aragvi leží klášter Džvari (v překladu kříž) s chrámem ze 7.století. Podle historických pramenů zde svatá Nina vztyčila kříž. Budeme pokračovat do Gori – rodiště komunistického diktátora J.V.Stalina (navštívíme museum z roku 1957, jehož expozice se nijak nesnaží o vyvážený pohled na Stalinovu kariéru a činy, prohlédneme si i  železniční vagon, kterým Stalin cestoval na konference na Jaltě a do Postupimi). Uplisciche – jeskynní město založené kolem roku 1000 př.n.l. Jedinečnost památky spočívá v tom, že se zde zachovaly zbytky staveb, které byly budovány v průběhu několika tisíciletí. Přenocujeme v Kutaisi (2. největší gruzínské město), kde  podle legendy Jason a argonauti hledali Zlaté rouno.

4. den

Kutaisi – Bagrati - Mestia: Kutaisi - ráno navštívíme katedrálu Bagrati z 11.století (UNESCO) - jeden z nejlepších příkladů pozdně středověké architektury. Ráno můžeme navštívit místní krytou tržnici, která patří k největším, nejživějším a nejbarevnějším v celé Gruzii. Prodávají se zde sýry, koření, bylinky, zelenina a ovoce a také čurčchela: vlašské a lískové ořechy navlečené na niti a máčené v karamelu vyrobeném ze směsi čisté šťávy z hroznů s cukrem a trochou mouky. Přesun do Mestie, vysokohorského letoviska Svanétie, cestou se zastavíme u přehrady na řece Inguri. Nocleh.

5. den

Mestia (UNESCO), centrum Svanétie, návštěva místního etnografického muzea z r.1936, které je umístěno v tradiční svanské věži. Lanovkou se přiblížíme na hřeben Zuruldi (2.348 m) a po hřebeni pohodovým trekem se dostaneme na vrchol Mentaši (2.473 m)., odkud se nám naskytne nádherný pohled na vrchol Ušby (4700 m) a Svanský hřeben. 

Dalšími možnostmi jsou turistika k ledovci Čalaadi (6-7 hodin), možnost využít terenních taxíků, nebo půldenní pěší túra ke Kříži (cca 5 hodin), úchvatné pohledy na dva vrcholy Ušby, možnost si připlatit na terénní vozy. Návrat do Mestie, přenocování.

6. den

Mestia – Ušguli – Mestia: terenními vozy 4x4 dojedeme do Žibiani, jedné ze čtyř vesnic Ušguli. Tyto vesnice jsou nejvýše položené stále osídlené vesnice v Evropě (až 2200 m), architektonickým skvostem je 20 kamenných obranných a obytných věží (koškebi) z 9-13. století, projdeme se křivolakými uličkami a prohlédneme si kostel Lamaria  s vlastní obrannou věží a s působivými nástěnnými freskami z 12.století). Místní obyvatelé věří, že zde pod kostelem byla pohřbena královna Tamara.

a)    trek k ledovci pod horou Šchara 2.400 m n.m. (pěšky 8 km cca 6 hodin chůze s menším převýšením)

b)    se zájemci vystoupáme na hřeben Lamaria (2.989 m) s fantastickým výhledem na masiv Šchary (5.193 m), nejvyšší hory Gruzie

Po skončení turistiky návrat do Mestie, ubytování

7. den

Mestia – Zugdidi – Batumi, cestou se stavíme v muzeu paláce Dadiani v Zugdidi. Po příjezdu do Batumi, procházka kolem Černého moře, možnost koupání (kamenité pláže), ubytování.

8. den

Batumi – prohlídka hlavního města autonomní republiky Adžárie (Batumský bulvár, obří kolo, Abecední věž, jezero s Tančícími fontánami), lanovkou se dostaneme na vrch Anuria s nádherným výhledem na město. Odpoledne návštěva největší a nejstarší botanické zahrady (1880) na jižním Kavkazu, v rámci prohlídky nás zaujme pohled na moře ze Zeleného mysu. Zahrada se pyšní dvěma tisíci druhů stromů. Návrat do Batumi.

Přesun nočním vlakem do Tbilisi (záleží na jízdním řádu), v případě, že by nebylo možné jet vlakem, cestu absolujeme po silnici, tom případě ubytování v Batumi.

9. den

Tbilisi - Ananuri – Kazbegi: První zastávkou bude Ananuri, architektonický complex a bývalá residence knížat Argveti (kostely a věže se datují 16-17. stoletím. Žinvalská přehrada. Budeme pokračovat Gruzínskou vojenskou cestou přes nejvýše položené místo v nadmořské výšce 2.379 m. Dojedeme do Kazbegi, do malého města pod horou Kazbek (5.033 m), která je 7. nejvyšší horou Kavkazu, přenocování v Stepantsmindě.

10. den

Kazbek: túra v národním parku Kazbegi – dojdeme k magickému kostelíku sv.Trojice Cminda Sameba pod majestátnou horou Kazbek (2.170 m), túru budeme absolvovat buď pěšky nebo pojedeme na koních ev.na horských kolech, přenocování v Stepantsmindě.

11. den

Kazbegi - Telavi: Přejezd do Cinandlali, kolébky gruzínsých vín a residence gruzínských knížat (anglická zahrada, muzeum a vinný sklep prince Chavchavadze, básníka 19. století. Ochutnávka vín ve vinařství Shumi. Vína se zde vyrábějí tradiční gruzínskou metodou ve velkých amforách skrytých pod zemí. Krátká procházka malebnými uličkami staréhoTelavi, fotopauzy. Ubytování v Telavi.

12. den

Kachetie – vinařská oblast: Gremi – královská residence ze 16. století a hlavní město království Kachetie – jedno z nejnavštěvovanějších míst Gruzie. Návštěva vinařství Khareba, které je situováno do vytesaného tunelu ve skále, který byl postaven z vojenských důvodů. Klášter Bodbe, místo, kde byl pohřben sv. Nino, který Gruzii přivedl ke křesťanství ve 4. století n.l. Signagi – královské město, město lásky, jedna z křižovatek na Velké Hedvábné stezce. Město chránilo 23 obranných věží. Ubytování v Telavi

13. den

odjezd z Telavi přes průsmyk Gombori do Tbilisi, volno, odjezd na letiště, let do Prahy

Poznámka

Cena může být navýšena v případě, že cena letenky bude odlišná od ceny letenky roku 2019, program může být pozměněn, v případě, že se uskuteční letecký spoj Praha/Katovice – Kutaisi a zpět. Přesný termín zájezdu je závisí také na leteckých společnostech, které v době stanovení zájezdu ještě neměly vypsané termíny na rok 2021 (bude známo do 1.4.2021).

Cena obsahuje

letenku Praha – Tbilisi – Praha, ubytování v hotelech/gasthausech ve dvoulůžkových pokojích, snídaně, dopravu mikrobusem/4x4 auty, služby místního rusky/anglicky mluvícího průvodce, vstupenky dle itineráře, ochutnávky vín ve vinařstvích, českého průvodce

Cena neobsahuje

komplexní cestovní pojištění, jízdenky na lanovky, obědy a večeře, jízdné na/z letiště odletového místa

Minimální počet klientů pro uskutečnění zájezdu: 12

Tento zájezd pořádá Amico travel s. r. o. (IČO: 07615621)

Gruzie
Kavkaz - Kazbegi
© Dreamstime.com
Gruzie
mapa Gruzie
Gruzie
Tbilisi - Narikala - středověká pevnost
© Dreamstime.com
Gruzie
Tbilisi - katedrála Nejsvětější Trojice
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - areál katedrály Nejsvětější Trojice
© Quicktour
Gruzie
Tbilis - řeka Kura
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - Koncertní sál a prezidentský palác
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - prezidentský palác
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - pevnost Narikala
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi -most Míru a rozhledna
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - most Míru
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - detail mostu Míru
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - památník Matka Gruzie
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - pohled z lanovky na staré město
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - most Míru
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - noční pohled, v pozadí osvětlená katedrála Nejsvětější Trojice
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - jezdecká socha krále Vachtanga
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - staré město
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - staré město, orloj (divadelní věž)
© Quicktour
Gruzie
Mccheta (Mtskheta) UNESCO býv. hlav.město Gruzie
© Quicktour
Gruzie
Mccheta - na soutoku řek Aragvi a Kury
© Quicktour
Gruzie
Mccheta (Mtskheta) UNESCO býv. hlav.město Gruzie, v pozadí klášter Džvari (Jvari)
© Dreamstime.com
Gruzie
Kutaisi - katedrála Bagrati (UNESCO)
© Dreamstime.com
Gruzie
Kutaisi - katedrála Bagrati (UNESCO)
© Quicktour
Gruzie
Kutaiisi - centrum 2.největšího města Gruzie
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - Ušguli
© Dreamstime.com
Gruzie -
Svanétie - Ushba
© Dreamstime.com
Gruzie
© Dreamstime.com
Gruzie
Svanétie - Ušguli
© Dreamstime.com
Gruzie -
Svanétie - Ušguli
© Dreamstime.com
Gruzie
Svanétie - Ušguli
© Dreamstime.com
Gruzie
Svanétie - Ušguli
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - Ušguli, hora Skhara 5.193 m - nejvyšší hora Gruzie
© Quicktour
Gruzie
© Quicktour
Gruzie
© Quicktour
Gruzie
© Quicktour
Gruzie
© Quicktour
Gruzie
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - Ušguli - obranné a současně obytné věže
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - příjezdová cesta do Ušguli
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - v pozadí Skhara nejvyšší hora Gruzie
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - v pozadí Skhara nejvyšší hora Gruzie
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - v pozadí Skhara nejvyšší hora Gruzie
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - obyvatelka Ušguli
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - Ušguli, v pozadí Skhara nejvyšší hora Gruzie
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - Ušguli, rozcestník turistických tras
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - Ušguli, v pozadí Skhara nejvyšší hora Gruzie
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - příroda
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - příjezdová cesta do Ušguli
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - Ušguli
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - Ušguli
© Quicktour
Gruzie
Ušguli - nejvýše položené stále osídlení na světě
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - Mestia
© Quicktour
Gruzie
Svanétie - Mestia
© Quicktour
Gruzie
přehrada na řece Enguri
© Quicktour
Gruzie
přehrada na řece Enguri
© Quicktour
Gruzie
přehrada na řece Enguri
© Quicktour
Gruzie
rozvodněná řeka Enguri
© Quicktour
Gruzie
Batumi - letecký snímek
© Quicktour
Gruzie
Batumi - pohled na podvečerní město z okolního vrchu
© Quicktour
Gruzie
Batumi - moderní architektura středu města
© Quicktour
Gruzie
Batumi - architektonické kontrasty
© Quicktour
Gruzie
Batumi - detail budovy moderní architektury
© Quicktour
Gruzie
Batumi - vyhlídková věž
© Quicktour
Gruzie
Batumi - pohled z botanické zahrady
© Quicktour
Gruzie
Batumi - botanická zahrada
© Quicktour
Gruzie
oblast pěstování čaje
© Quicktour
Gruzie
čajovník
© Quicktour
Gruzie
čajovníková plantáž
© Quicktour
Gruzie
sklizeň čaje
© Quicktour
Gruzie
sklizeň čaje
© Quicktour
Gruzie
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - tržnice
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - tržnice
© Quicktour
Grzie
Tbilisi - tržnice
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - prodej perských koberců
© Quicktour
Gruzie
Tbilisi - prodej perských koberců
© Quicktour
PRO REZERVACI ZÁJEZDU klikněte zde ...

 

České Budějovice
+420 387 311 225
cb@quicktour.cz