Bratislava a Budapešť - školní exkurze

Vysvědčení se sice nezadržitelně blíží, ale my dokážeme ještě využít posledních chvil a se studenty gymnázia se vydat na putování po Bratislavě, Budapešti a jezeře Balaton. Doufáme v přízeň počasí, těšíme se na ochutnávky vynikající maďarské kuchyně i obdivování krás a vůní levandule na poloostrově Tihány u Balatonu.

První den vyrážíme časně ráno z Týna nad Vltavou a naší první zastávkou je slovenská metropole Bratislava. Ačkoli počasí se na nás mračí, chceme si prohlédnout nejen panorama Bratislavského hradu, ale i Michalskou bránu a uličky Starého města. Nemine nás ani dobrý oběd a focení s místními sochami – Čumilem, Napoleonem a Schöne Nazim. Času není nazbyt, a proto pokračujeme vstříc Maďarsku a sídlu někdejších uherských králů – Višegrádu. Tady už vládne typické letní počasí, a tak si v záři podvečerního slunce prohlížíme pozůstatky opevněného hradu. Jsme příjemně překvapení expozicemi voskových figurín, tematickými výstavami i dechberoucí vyhlídkou na ohyby Dunaje a okolní krajinu. Večer dojíždíme do hotelu v centru Budapešti a po vynikající večeři se konečně těšíme na pořádný odpočinek.

V úterý pokračujeme celodenní prohlídkou Budapešti, zavítáme na nejvyšší místo města - Géllertův vrch, do prostor Velké tržnice i na Hradní vrch. Protože obloha je bez mráčku, snažíme se udělat krásné fotky. V tržnici nakoupíme dostatek dobrot na ochutnání a suvenýrů, které přivezeme do Čech. Obdivujeme prezidentský palác, Matyášův kostel a neodpustíme si ani pohled z Rybářských bašt. Ačkoli navečer už máme v nohou dost kilometrů, odvážíme se i na věž Baziliky sv. Štěpána. Odměnou je nám krásný výhled. Teď už stačí jen vypustit papírovou vlaštovku, aby tu po nás zůstala nějaká památka, a vyrážíme dále. Projíždíme Andrássyho třídou, která je právem zvána nejkrásnějším budapešťským bulvárem, až na náměstí Hrdinů a k Městským sadům. Večere v hotelu je opět výborná a my s nově nabytým elánem vyrážíme ještě na večerní procházku městem. Důvod je prostý, chceme vidět město po tmě, osvětlené památky i nasát pravou večerní atmosféru u Dunaje.

Třetí den ráno balíme a přesouváme se k Balatonu na poloostrov Tihány. Tady můžeme obdivovat starobylé opatství, vyhlídku na největší jezero střední Evropy, typické pouliční trhy i krásu levandulových polí. Vzhledem k vysokým teplotám je náš další program skutečně příjemný – koupání v Balatonu. Pak už nám nezbývá, než se vydat přímou cestou zpět k domovu. Alespoň z autobusu si ještě prohlédneme Vídeň a plni zážitků pozdě večer přijíždíme do cíle naší cesty. Je nám líto, že zájezd končí, ale v hlavě už máme spoustu nápadů, kam se vydáme příště.

Kolektiv CK Quicktour by tímto článkem také rád poděkoval pedagogickému dozoru z Gymnázia v Týně nad Vltavou za výbornou spolupráci.

Autor článku: Ing. Jana Kaluhová - CK QUICKTOUR

Maďarsko - pohled na Budapešť
© Ing. Jana Kaluhová – CK Quicktour
Maďarsko - pohled z Višegrádu na Dunaj
© Ing. Jana Kaluhová – CK Quicktour
Maďarsko - pohled z Višegrádu na Dunaj
© Ing. Jana Kaluhová – CK Quicktour
Maďarsko - zřícenina hradu Višegrád
© Ing. Jana Kaluhová – CK Quicktour
Maďarsko - koupání u Balatonu
© Ing. Jana Kaluhová – CK Quicktour

 

České Budějovice
+420 606 600 907
rezervace@quicktour.cz