icoKal
icoKal

Za historií a přírodou Kavkazu 

zájezd s květinovou tématikou

letecky
snídaně
Hotel

Navštivte s námi Arménii, zemi pod bájnou horou Ararat a pojeďte si připít legendárním arménským koňakem v jedné z typických arménských vesniček. Na poznávacím zájezdě do Arménie, tak budete moc shlédnout příklady typické středověké arménské architektury, divokou přírodu nebo tyrkysově zbarvené jezero Sevan. Jedinečné splynutí architektury a přírody pak nafotíme u kláštera Khor Virap, jehož fotogeničnost je díky jeho poloze na úpatí Araratu doslova pověstná. Je dobré si připomenout i tzv. „Arménskou genocidu“, kdy bylo na milion a půl Arménu zabito Turky během několika dní v roce 1915, aby Vám došlo, že i stinné stránky historie k cestování patří.

Tento zájezd bude zážitkem také pro milovníky květin, neboť pod vedením profesionálního botanika se zájemci seznámí s nádherou kvetoucích cibulovin, kosatců a orchidejí.

Program zájezdu

1. den

časně ráno odlet z Prahy s přestupem v Kijevě a pokračováním letu do Jerevanu, hlavního města Arménie. Prohlídka města, které bylo založeno roku 782 před n. l. Navštívíme vrch Tsitsernakaberd, kde se projdeme po Memorial parku a zavítáme do muzea obětí genocidy. Další zastávkou bude závod na výrobu věhlasného arménského koňaku, nocleh v Jerevanu.

2. den

nejprve pojedeme ke chrámu Garni (1.st. n.l.), který jako jediný pohanský chrám přestál příchod křesťanství v roce 301 a stal se letním sídlem králů. Rezervace Khosrow – botanický ráj s 1.800 druhy rostlin. Dále pojedeme soutěskou řeky Azat k další památce UNESCO klášteru Geghard, mistrovské dílo arménské architektury 13. století s kostely mistrně vtesanými do skály. Návrat do Jerevanu se zastávkou v Matenadaranu, depozitáři manuskriptů, který obsahuje historické dokumenty z celé Evropy a Asie, nocleh v Jerevanu.

3. den

po snídani pojedeme do Echmiadzinu, 20 km od Jerevanu, kde se nachází církevní centrum Arménie a jedno z center křesťanství, od 15. století sídlo katolika – nejvyššího představitele arménské apoštolské církve. K pokladům Echmiadzinu patří klášter s katedrálou ze 4. století se zlatým pokladem arménské církve a starobylý chrám Hripsime stejně jako kostel Gayane. Poté zastávka v chrámu Zvartnots – perle architektury 7. st. a památce UNESCO. Odpoledne odjezd k jezeru Sevan, k druhému největšímu sladkovodnímu alpinskému jezeru na světě. Krásná krajina a křišťálová voda nejsou jediným lákadlem, jezero je také známé svým poloostrovem a chrámovým komplexem Sevanavank, založeným v roce 874. Dále budeme pokračovat do přírodní rezervace, do pohoří plného dubových lesů v oblasti Dilajan, které se říká „Arménské Švýcarsko. Nocleh v Jerevanu.

4. den

po snídani prohlídka kláštera Khor-Virap umístěného na vrcholku kopce v údolí Ararat naproti biblické hoře Ararat, kde Noe postavil svou archu. Je to poutní místo pro místní i turisty, vypadá jako hrad, kde má každý chuť usednout a rozjímat s výhledem na biblickou horu Ararat. Lanjar – botanická zastávka. Návštěva vinařství s ochutnávkou vín (za příplatek). Pokračovat budeme dále ke klášteru Noravank, kulturnímu a náboženskému centru 13. století. Klášter stojí v úzké rokli, nad níž se tyčí červené útesy. Nocleh v Yeghegnadzoru.

5. den

ráno odjedeme do Jermuku - horských lázní s teplými minerálními prameny, okolí městečka je atraktivní pro svěží vzduch, vodopády, umělá jezírka, turistické stezky, vše obklopené lesy a vodními plochami s minerální vodou. Velice známý je vodopád připomínající vlasy, kterému místní říkají „Vlasy mořské panny“. Nocleh v Jermuku.

6. den

první zastávkou bude tzv. „Arménská Stonehenge“ Zorats Quarer, pravěká observatoř, která se datuje k roku 4200 před n.l. Leží v nadmořské výšce 1700 m n. m. a má rozlohu 7 akrů. Monument se skládá z 223 kamenů čediče. Pak budeme pokračovat do Halidzoru, odkud se nejdelší lanovkou na světě (5,7 km) dostaneme ke klášteru Tatev, obehnaného mohutnými hradbami, po kterých se také projdeme. Nocleh v Goris.

7. den

Goris – pohraniční oblast na SV země. Oblast je známa díky své krasové činnosti, která dala vzniknout velkému počtu jeskyní. Příroda v podhůří se tu pak snoubí s jedinečnou arménskou architekturou. Leží na hranicích s Náhorním Karabachem. Okružní jízda povede přes Kapan, Chakaten, Shikahogh – státní přírodní rezervace, druhá největší lesní rezervace s 10.330 ha. Roste zde 1.100 druhů rostlin, z nichž je 70 registrováno v Červené knize Arménie a 18 v Červené knize zemí bývalého Sovětského svazu. Dále přes horský hřeben Meghri, cestou k Shvanidzor zpět přes Kapan a do Goris. Nocleh.

8. den

ráno pojedeme na sever do Selimova průsmyku (2 410 m) se zbytky středověkého Selimova karavansaraje, „zájezdního hostince“ pro karavany putující napříč Malou Asií do Číny. Důležité místo na Velké hedvábné stezce. Z průsmyku pokračujeme k Sevanskému jezeru, Selim - příklad typické arménské středověké architektury. Noradouz - návštěva největšího hřbitova s kamennými kříži s pohanskou i křesťanskou symbolikou ze 7. – 9. století. Hayravank – klášter nad jezerem Sevan. Nocleh v Jerevanu.

9. den

cesta k pevnosti Amberd z 9. století v nadmořské výšce 2300 m n.m., nalézá se na výběžku, který vytvořily řeky Amberd a Arkhashen. Leží na úpatí hory Aragat, která je vyhaslou sopkou s obrovským kráterem a čtyřmi vrcholy na jeho obvodu, nejvyšší severní vrchol se vypíná do výše 4096 m n. m. Dle časových i povětrnostních podmínek, v oblasti hory Aragat možnost lehké turistiky. Návrat do Jerevanu, volný program, nocleh.

10. den

ranní transfer na letiště, odlet z Jerevanu přes Kijev, přílet do Prahy v odpoledních hodinách.

Popis ubytování

UŽIJTE SI KOMFORT MALÉ SKUPINY

Tento zájezd je určen pro skupiny 10 - 15 klientů. Menší skupinky umožní průvodci více prostoru pro osobnější přístup, podrobnější výklad a větší flexibilitu samotného programu dle přání skupiny.

Cena obsahuje

9 nocí v 3* hotelech, 9x snídaně, leteckou přepravu včetně všech poplatků, transfery na letiště a dopravu autobusem, českého i místního průvodce, 2 dny doprovodu místního arménského botanika, vstupné do navštěvovaných objektů, rezervací a jízdu lanovkou.

Cena neobsahuje

komplexní cestovní pojištění, vstupné do navštěvovaných objektů (cca 150 EUR)

Minimální počet klientů pro uskutečnění zájezdu: 16

Tento zájezd pořádá Quicktour s.r.o. (IČO: 28115244)

Noradouz - největší hřbitov s kamennými kříži
© Dreamstime
Zorats Quarer - pravěká observatoř
© Dreamstime
Jezero Sevan
© Dreamstime
Echmiadzin - sídlo arménské církve
© Dreamstime
bájná hora Ararat a klášter Khor-Virap
© Dreamstime
Chrám Garni
© Dreamstime
© Dreamstime
Jerevan - hotel Silachi
Hotel Silachi - restaurace
Hotel Silachi - hotelový pokoj
Hotel Silachi - koupelna
PRO REZERVACI ZÁJEZDU klikněte zde ...
Vykukující lachtánek České Budějovice
+420 387 311 225
cb@quicktour.cz
Praha
+420 224 828 236
praha@quicktour.cz